Bazy portfolio to idealna szansa: dla twórców na pokazanie swojej pracy i rekruterów na zatrudnienie uzdolnionego kandydata. Zamiast przeszukiwać jedynie serwisy społecznościowe, sprawdź też miejsca, które dają najlepsze możliwości dzielenia się wykonaną pracą.
Portfolio w sieci
HR-owcy tworzą CV, kreatywni – portfolio. Jeżeli chcesz zatrudnić utalentowanego grafika, grafika 3D, ilustratora, UX designera czy nawet dewelopera, suche zgłoszenie z listą pracodawców będzie z pewnością niewystarczające. Aby ocenić talent kandydata oraz sprawdzić dopasowanie do stylu marki, potrzebujesz zobaczyć efekty końcowe jego pracy. I tu na ratunek przychodzą bazy portfolio.
Sprawdzają się one również z innego względu. Tak jak w przypadku każdego stanowiska, twórców możesz podzielić na aktywnych i biernych. Aby zwrócić uwagę tych pierwszych, zazwyczaj wystarczy ciekawa oferta pracy oraz dobra kampania EB. Jeżeli jednak chcesz zatrudnić dobrego, posiadającego już pracę specjalistę z branży kreatywnej, potrzebujesz sam go znaleźć. I w tym przypadku automatycznym wyborem jest zazwyczaj LinkedIn. Pytanie tylko, czy naprawdę są tam ci, których szukasz? Sprawdź stworzone persony (a jeżeli ich nie masz, to biegiem to nadrób) – dobrze przygotowane powinny dać wskazówkę co do odwiedzanych przez kandydata platform. O ile LinkedIn jest przydatnym serwisem w większości przypadków, część kandydatów preferuje bardziej dopasowane strony, zawężające swoją działalność do dzielenia się owocem prac. Zakładając konto na tego typu platformach, będziesz mógł przeglądać realizacje, tworzyć bazę potencjalnych kandydatów i nawiązywać relacje z wybranymi twórcami.
Znajdź utalentowanego kandydata
Gdzie zatem możesz znaleźć twórców? Poniżej znajdziesz 6 popularnych baz portfolio, które skupiają artystów z całego świata.
Behance
Zdecydowanie jest to jedna z najpopularniejszych stron umożliwiających udostępnienie swojego portfolio. Kandydaci mogą założyć darmowe konto i dzielić się na nim swoimi projektami. Wszystkie kreacje są publiczne, a inni użytkownicy (w tym np. Ty) mogą dodawać komentarze i pozostawiać polubienia. Tego typu interakcje będą dla Ciebie pierwszym krokiem do budowania relacji z potencjalnym pracownikiem.
Na Behance znajdziesz między innymi:
- fotografów,
- grafików,
- ilustratorów,
- architektów,
- web developerów,
- UX designerów,
- czy kompozytorów.
Carbonmade
Gotowy kreator do budowania portfolio online dla UX i UI designerów, których możesz wyszukać dzięki Talent Pool. Twórcy chwalą się pokaźną, ponad 2 milionową bazą artystów, wśród których znajdziesz:
- designerów,
- grafików,
- copywriterów,
- czy fotografów z całego świata.
GitHub
Jak najlepiej opisać Github? Mogę napisać, że to programistyczny LinkedIn (dokładniej usługa hostingowa dla repozytoriów Gitowych). Chyba każdy programista lub tester oprogramowania, który chce zadbać o swoją karierę, ma na nim aktywny profil. Jest to więc prawdziwa kopalnia talentów z branży IT. Przeglądając kandydatów, zwracaj szczególną uwagę na przypięte foldery – to flagowe projekty, z których są najbardziej zadowoleni.
Znajdziesz tutaj:
- programistów,
- testerów oprogramowania.
Dribbble
Przejrzysty, czytelny interfejs strony przypomina mi Pinteresta. Już z głównego widoku możesz zapisać lub polubić projekt czy zostawić komentarz, aby nawiązać kontakt z twórcą. Wybranych designerów dodawaj do obserwowanych – dzięki temu nawet jeżeli w danej chwili nie szukasz nowej osoby do współpracy, będziesz mógł szybko nawiązać kontakt w przyszłości.
Znajdziesz tutaj:
- animatorów,
- designerów,
- grafików,
- UX designerów,
- oraz web designerów.
ArtStation
Prosta strona, która w skuteczny sposób pozwala pokazać innym swoje portfolio. Platforma oferuje również funkcję blogów, dzięki którym artyści mogą tworzyć branżowe artykuły lub dzielić się postępami prac.
Znajdziesz tutaj:
- grafików,
- montażystów i filmowców,
- designerów,
- fotografów.
Cargo
Ostatnią platformą, którą chcę Ci podrzucić, jest Cargo. Wystarczy, że wejdziesz w zakładkę stworzonych już stron, a odkryjesz masę ciekawych twórców. Wśród nich są zarówno freelancerzy, jak i studia kreatywne. Cargo skupia przede wszystkim:
- grafików,
- fotografów,
- stylistów.
Kandydaci na wyciągnięcie oka
Jeżeli szukasz talentów z branży kreatywnej lub IT, istnieją szanse, że nie znajdziesz ich na LinkedIn czy GoldenLine. Z pomocą przychodzą wtedy bazy portfolio. Wybierz platformy, które Twój zespół będzie odwiedzał regularnie – zarówno w celu poszukiwania talentów, jak i nawiązywania relacji już z wybranymi osobami. Jest to ważne, ponieważ kandydaci potrzebują oswoić się ze zmianą, przez co często nie podejmują decyzji o współpracy przy pierwszej rozmowie. Aktywność na platformach oraz nawiązywanie kontaktu z artystami pomoże im w podjęciu decyzji, a Tobie w budowaniu świadomości marki pracodawcy.